تفاوت گرماتاب لوله ای با گرماتاب سرامیکی

در این مقاله قصد داریم تفاوت بین ساختار و عملکرد گرماتاب های سرامیکی و گرماتاب های لوله ای را بررسی کنیم . برای درک آسان تفاوت ها ، در ابتدا نقد اجمالی از هر یک از این گرماتاب ها می کنیم .

پس از گذشت سال ها پس از اختراع گرماتاب که گرمای فضاهای بزرگ را تامین کرد ، این محصول مورد استقبال قرار گرفت و ساختار فیزیکی گرماتاب ها از جهت عملکرد و پیکر بندی توسعه یافت و تنوع بیشتری پیدا کرد . گرماتاب ها ویژگی های منحصر به فردی دارند که در سایز های مختلف ساخته می شوند ، تولید گرمای پاک می کنند که بدون دود است ، وقتی از گرماتاب  استفاده می کنیم بدون صدا است ، فضا را اشغال نمی کند ، برای تولید گاز دارای مشعل گازی است ، در گرماتاب ها لوله هایی از جنس آلومینایزر وجود دارد که حرارت و گرما  در آن ها منتقل می شود . قطعات اصلی و با کیفیت و درجه یک در ساخت گرماتاب ها استفاده می شود ،   مصرف سوخت را تا ۵۰ درصد کاهش می دهند . گرماتاب لوله ای برای راه اندازی به گاز شهری و برق نیاز دارد و دارای ترموستات است که دمای محیط را کنترل می کند .

گاز شهری درون گرماتاب لوله ای از طریق مشعل مخصوصی که در آن وجود دارد ، با شعله ای بزرگ که درون لوله است با ضریب بالایی می سوزد و حرارت درون لوله ها به مادون قرمز تبدیل می شوند و به سطوح می تابند . سطوح منعکس کننده  این مادون قرمز  را به نقاط مورد نظر می تابانند . این امواج بر اثر برخورد به گرما تبدیل می شوند . گرمای ایجاد شده از گرماتاب بسیار مطلوب است و گرمایی مانند گرمای خورشید به وجود می آورد . در گلخانه ها این امر نقش مهمی در ضرر های گیاهی  مانند آفات گیاهی که از رطوبت خاک و گیاه به وجود می آیند ، عدم میعان یا شبنم زدن ، از ایجاد قارچ مخرب جلوگیری می کند . رطوبت هوا را در گلخانه تنظیم می کند و  رطوبتی بهینه و یکنواخت به وجود می آورد .

گرماتاب لوله ای :

۱.نوعی از گرماتاب است که امروزه از مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین وسیله ی گرمایشی برای مکان هایی که ارتفاعی بالای سه متر دارند مناسب است .

۲.از گرماتاب های لوله ای در سالن های بزرگ صنعتی ، مرغداری ها ، تعمیرگاه های خودرو ، جایگاه هواپیما ، سالن های  ورزشی ، سالن های نمایشگاه ، تعمیر گاه های خودرو ، ایستگاه مترو ،  گلخانه ها ، و همچنین در مکان هایی که حصار ندارند مانند مصلی ها ، ورزشگاه ها و بارانداز ها استفاده می شود .

گرماتاب سرامیکی :

۱.گرماتاب سرامیکی گرما را در کم تر از سی ثانیه به حداکثر  می رساند و در مدت زمان کم و با سرعت گرما تولید می کند .

۲.گرمایشی برای سالن های بزرگ به وجود می آورد و گرما را در یک نقطه متمرکز نمی کند .

۳. گرماتاب سرامیکی بازده انرژی A   دارند و مصرف انرژی خیلی کمی دارند و طراحی انرژی آن بسیار منحصر به فرد است .

۴.در هنگام نصب گرماتاب سرامیکی هزینه ی مناسبی را برای نصب آن پرداخت خواهیم کرد.

۵. از فناوری مادون قرمز در ساخت این گرماتاب استفاده شده است .

۶.گرماتاب سرامیکی گاز کمتری را استفاده می کند و گرمایی بالاتر از ۹۸ درصد را به وجود می آورد .

۷. گرماتاب سرامیکی دارای شیر کنترل گاز است که ایمنی و امنیت را ضمانت می کند .

۸.گرماتاب سرامیکی در مکان های مانند سالن های بزرگ ، تولیدی ها ، تعمیرگاه ها ، انبار ها ، سالن های بارگیری ، فضاهای نیمه باز ، بالکن ، فضای باز رستوران و سالن منازل استفاده می شود .

تفاوت های بین گرماتاب های لوله ای و سرامیکی چیست ؟

  • گرما تاب سرامیکی نسبت به گرماتاب لوله ای مصرف انرژی کمتری دارد از این رو پس از استفاده از گرماتاب لوله ای ، هزینه ی زیادی باید بپردازیم .
  • گرماتاب سرامیکی تابش گرمای آن به صورت یکنواخت است و همه ی نقاط را همزمان با یکدیگر گرم می کند ولی در مقابل گرماتاب لوله ای ، تابش گرما را در یک مکان و برای افرادی که در شعاع آن باشند گرما را پخش می کند .
  • گرماتاب سرامیکی در هر مکان و با هر ارتفاعی قابلیت نصب دارند و برای تهیه ی آن در مورد ارتفاع کم یا ارتفاع بلند مشکلی نخواهیم داشت ولی در مقابل گرماتاب لوله ای برای مکان هایی استفاده می شود که ارتفاع بسیار بلندی دارند و فوق العاده عمل می کنند .
  • اتلاف انرژی در گرماتاب سرامیکی نسبت به گرماتاب لوله ای بسیار کمتر است .
  • بازدهی انرژی در گرماتاب سرامیکی بسیار زیاد است ولی در گرماتاب لوله ای این بازدهی انرژی را به دست نمی آوریم .
  • از گرماتاب لوله ای به صورت محدودتر و گرماتاب سرامیکی دامنه ی کاربرد بیشتری دارد .
  • گرماتاب لوله ای در انباری ها ، سالن های ورزشی و مرغداری استفاده می شوند .
  • طراحی گرماتاب سرامیکی خاص تر و پیچیده تر از گرماتاب لوله ای هستند ..

شما می توانید انواع گرماتاب های لوله ای و سرامیکی را با کلیک بر روی لینک مشاهاده کنید.