یک برنامه برای پاک کردن 35,000 کیلوگرم زباله از اورست و قلل هیمالیا شده است ناودان توسط برخی از نپال منجر کوهنوردان.

دولت می گوید ارتش استفاده خواهد شد برای این کار که هزینه 860 میلیون روپیه نپالی ($7.5 m; £5.7 m).

سال گذشته آنها موفق به حذف حدود 10000 کیلوگرم زباله از منطقه است.

اما کامی ریتا Sherpa – که در مقیاس جهان بلندترین کوه یک رکورد 24 برابر – می گوید آنها نمی باید مهارت های لازم برای رسیدن به بالاترین نقطه.

“آنها جمع آوری زباله از ارتفاعات پایین تر” شرپا گفت BBC Nepali اضافه کرد: “آنها باید بسیج شرپاها به پاک کردن زباله از ارتفاعات بالاتر است.

“تنها Sherpa راهنما و باربر می توانید انجام دهید که. آنها داده می شود باید غرامت مناسب برای تمیز کردن کوه.”

  • تک-استفاده از پلاستیک ممنوع در نپال اورست منطقه
  • اورست از طریق چشم از یک شرپا

شش قله – اورست Lhotse, Pumori, Amadablam, Makalu و Dhaulagiri – جذب کوهنوردان از سراسر جهان در هر سال که اغلب رها اکسیژن و گاز سیلندر کوهنوردی و دیگر زباله مانند مواد غذایی فراغ قوطی و بطری در تلاش خود را برای رسیدن به قله.

اما صعود بدون خطر و بسیاری از مردم در هر سال می میرند – اورست دیدم 11 مرگ و میر در سال 2019. بسیاری از اجساد در سمت چپ کوه بنابراین باید پایین آورده به عنوان بخشی از تمیز کردن.

پخش رسانه ای است که بر روی دستگاه شما پشتیبانی نشده

اما آن را دشوار است به ویژه برای آوردن آیتم های پایین از این بالاتر می رسد. در برخی موارد بدن و زباله را گذاشته برای چند دهه در برف و یخ.

“بالا رفتن از شرپاها حق مردم به تمیز کردن قله” Purba Tashi شرپا که کوچک اورست 21 بار گفت. “دولت باید از نگه داشتن آن در ذهن.”

نپالی سخنگوی Bigyan Dev Pandey گفت: او با اعتماد به نفس تیم او قادر خواهد بود برای رسیدن به بالای مناطق در طول این سال ها را تمیز کردن به پایان می رسد که در 5 ژوئن.

“ما در حال یادگیری از اشتباهات ما و کار سخت برای تمیز کردن کوه از جمله ارتفاعات بالاتر است.” او گفت BBC Nepali.

نپال دولت نیز در آورده اقدامات برای تشویق مردم به بستر درخواست 400 دلار سپرده است که اگر بازگشت آنها را به زباله های خود را به پایین با آنها.

اما از آن آسان است به شرپاها اذعان کرد. حتی با مهارت های خود را, آنها می توانند مبارزه کنند.

Ang Tshering Sherpa سابق رئيس جمهور از انجمن کوهنوردی نپال گفت BBC Nepali: “این واقعا سخت است برای بازگرداندن سنگین سیلندر یا بدن مرده از این بالاتر اردوگاه.

“شرپا اغلب خطر زندگی خود را به انجام این کار. بسیاری از سرد بدن وزن به اندازه 150 کیلوگرم و که به نظر می رسد غیر ممکن است برای شرپاها را پایین آورد.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im