سازمان ملل لیست 112 کسب و کار مرتبط با شهرک سازی اسرائیل


حقوق بشر سازمان ملل متحد دفتر صادر کرده است مدتها در انتظار گزارش شرکت های مرتبط با شهرک های یهودی نشین در اسرائیل-کرانه.

در این گزارش نام 112 نهادهای کسب و کار دفتر می گوید که دلایل منطقی به این نتیجه شده اند درگیر در فعالیت های مربوط به شهرک سازی.

آنها عبارتند از Airbnb Booking.com Expedia و موتورولا راه حل.

فلسطینی ها گفت: این گزارش یک “پیروزی برای حقوق بین الملل” اما اسرائیل آن را به نام “شرم آور”.

حدود 600,000 یهودیان زندگی می کنند در حدود 140 شهرک های ساخته شده از اسرائیل به اشغال کرانه غربی و شرق بیت المقدس در سال 1967. شهرک سازی به طور گسترده ای در نظر گرفته غیر قانونی تحت قوانین بین المللی هر چند اسرائیل همواره مورد مناقشه این است.

فلسطینی ها را به نام های طولانی برای حذف این شهرک با این استدلال که حضور خود را در زمین آنها ادعا می کنند برای آینده کشور مستقل فلسطینی باعث می شود آن را تقریبا غیر ممکن است برای ایجاد یک دولت یک واقعیت است.

پخش رسانه ای است که بر روی دستگاه شما پشتیبانی نشده

ماه گذشته رئیس جمهور ایالات متحده دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن پرده برداری از یک طرح صلح که ممکن است راه را برای اسرائیل الحاق شهرک.

در یک آدرس به شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین محمود عباس تصریح کرد رد خود را از آقای مغلوب ساختن پیشی جستن طرح توصیف پیشنهادی دولت فلسطینی به دنبال “مانند یک پنیر سوئیسی”.

اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که “بهترین طرح وجود دارد که برای خاورمیانه و… برای دولت اسرائیل و فلسطینی ها بیش از حد”.

چه می کند این گزارش می گویند ؟

در سال 2016 شورای حقوق بشر سازمان ملل موظف به دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر (OHCHR) برای تولید یک پایگاه داده از شرکت های درگیر در فعالیت های خاص مربوط به شهرک. آنها فعالیت های شامل:

  • تامین تجهیزات و مواد را تسهیل ساخت و ساز و گسترش شهرک سازی اسرائیل را در کرانه مانع
  • تامین تجهیزات برای تخریب مسکن و ملک و تخریب مزارع و گلخانه باغ های زیتون و محصولات
  • ارائه خدمات و آب و برق و حمایت از تعمیر و نگهداری و وجود شهرک ها از جمله حمل و نقل
  • بانکی و عملیات مالی برای کمک به توسعه و گسترش یا حفظ شهرک ها و فعالیت های خود را از جمله وام مسکن و کسب و کار

پس آنچه در آن گفت: یک بررسی دقیق و ارزیابی از تمام اطلاعات در دسترس OHCHR ارائه گزارش در یکشنبه شناسایی 112 نهادهای کسب و کار که در آن گفت: به دلایل منطقی وجود دارد برای نتیجه گیری کرده است که در یکی یا بیشتر از این فعالیت ها است.

از اشخاص ذکر شده 94 در حال مستقر در اسرائیل و 18 در شش ایالت دیگر – ایالات متحده آمریکا, فرانسه, هلند, لوکزامبورگ, تایلند و انگلستان است.

“در این گزارش روشن می سازد که اشاره به این نهادهای کسب و کار است و ادعا می شود یک قضایی یا شبه قضایی روند” به OHCHR گفت.

“در حالی که شهرک به عنوان مثل در نظر گرفته شده به عنوان غیر قانونی تحت قوانین بین المللی این گزارش با ارائه یک حقوقی خصلت از فعالیت های در سوال و یا کسب و کار شرکت’ دخالت در آنها” به آن اضافه شده است.

هر گام بیشتر خواهد بود یک موضوع برای شورای حقوق بشر کشورهای عضو است.

“من آگاهانه این موضوع شده است و ادامه خواهد داد به شدت ستیز” گفت: میشل باشله کمیساریای عالی حقوق بشر.

چه شده است این واکنش ؟

تشکیلات خودگردان فلسطین, وزیر خارجه ریاض المالکی گفت: “انتشار فهرست شرکت ها و اشخاص فعال در شهرک است یک پیروزی برای حقوق بین الملل.”

او همچنین در بیانیه خود از شورای حقوق بشر کشورهای عضو به “موضوع توصیه ها و دستورالعمل های این شرکت به پایان کار خود را بلافاصله با شهرک سازی”.

وزیر امور خارجه اسرائیل اسرائیل کاتز گفت: لیست نمایندگی یک “شرم آور تسلیم شدن به فشارهای توسط کشورها و سازمان های علاقه مند به صدمه زدن به اسرائیل”.

“دولت اسرائیل نمی خواهد قبول تبعیض آمیز و ضد اسرائیل و سیاست های ما را در تمام راه هایی برای جلوگیری از چنین تصمیم گیری از در حال اجرا.”

بدنه اصلی به نمایندگی از ساکنان یهودی این Yesha شورای اسلامی گفت: لیست بود “روشن ضد سامی امکانات” و اصرار این شرکت ها شد و “تلاش برای تقویت اقتصاد در منطقه و کمک به صلح بیشتر از سازمان ملل متحد انجام داده است و در تمام آن سال از عمل”.

دیده بان حقوق بشر گفت: فهرست “باید همه شرکت ها در توجه: برای انجام کسب و کار با شهرک های غیر قانونی است که برای کمک به ارتکاب جنایات جنگی است.”

وجود دارد هیچ فوری نظرات از شرکت های به نام در این فهرست است.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.dehec.sutny.im

ایندکسر