ویکتور Olaiya: نیجریه را ‘نابغه’ گلی که تحت تاثیر Fela کوتی

بی بی سی جهان | No comments


نیجریه شده است عزاداری موسیقی افسانه ویکتور Olaiya که ایجاد نیجریه highlife ریتم و تحت تاثیر یک نسل از نوازندگان از جمله Fela Anikulapo-کوتی. Nduka Orjinmo به نظر می رسد در زندگی از گلی که ماه گذشته در سن 89.

فقط می خواهم به خوبی معلوم شد دولت تشکیل پرونده کارمند که او Olaiya همیشه انجام یک قلم در جیب سینه اش. این بود که نه برای اشاره به دستورالعمل ها است که تا به حال به دقت دنبال کرد اما نه چرا که او نیاز به نوشتن نت های موسیقی و عبارات به عنوان آنها به او آمد.

این بود که در اوایل 1950s روزهای آغازین خود را به عنوان یک بازیگر زمانی که گلی در تلاش بود برای ایجاد نیجریه highlife ریتم.

بیشتر نوازنده از بوروکرات

در این مرحله موسیقی چیزی بود که او در اوقات فراغت خود و Olaiya فکر کرد که او از دست داده بود کار خود را در خدمات مدنی زمانی که رئیس خود را دیدم یک روزنامه عکس او را انجام در یک کلوپ شبانه.

در عوض به او گفته شد که او یک موزیسین بهتر از یک دیوانسالار در گروه بررسی از لاگوس سرزمین اصلی دولت های محلی.

او در سمت چپ به کار گرفت و در موسیقی تمام وقت.

Victor Olaiya

Olaiya خانواده

ویکتور Olaiya

Highlife را ‘نابغه’

  • متولددر کلبر جنوب نیجریه در سال 1930

  • تشکیلخنک کتس در سال 1954

  • انجام شدهدر نیجریه استقلال در سال 1960 توپ

  • تغییر نام گربه های خنک به همه ستاره گروه در سال 1963

  • اهدا منظور از نیجر در سال 2009

  • بازنشسته از موسیقی به دلیل عدم سلامت در سال 2017

BBC

متولد به ثروتمند یوروبایی پدر و مادر در جنوب شهر کلبر, Olaiya بود که در اوایل شروع موسیقی.

پدر او یک نوازنده ارگ کلیسا و مادرش خواننده عامیانه از غرب شهر اویو.

او نیز تحت تاثیر قرار کارائیب calypso و شامل آهنگ محبوب حیله گر خدنگ در کارنامه اش که او به یاد می آورد برای اولین بار شنیدن هنگامی که او نه ساله بود.

به عنوان یک نوجوان اگر چه او به تدریس موسیقی کلاسیک غربی و همچنین کلارینت و شاخ فرانسوی در ارکستر مدرسه در شمال نیجریه است.

سال بعد دست خود را طلا ترومپت و dabbing صورت خود را با دستمال Olaiya را انجام می دهد یک نوع جدید از موسیقی در نیجریه است که رفتن برای الهام بخشیدن به یک جوان Fela Anikulapo-کوتی در میان دیگران.

پس از دوره متوسطه Olaiya نقل مکان کرد به لاگوس که در آن او پیوست لاگوس شهرستان ارکستر و پس از آن گروه از آهنگساز سامی Akpabot, بازی سالن موسیقی برای ثروتمند شهری مخاطبان است.

اما آن را به عنوان سر بابی بنسون آلفا کارناوال که استعداد خود را خواهد بود به درستی پرورش یابد.

بنسون در زمان تعدادی از نوازندگان در زیر بال خود را و در اینجا بود که Olaiya جلا مهارت است که کمک خواهد کرد که او فرم خود را band سرد گربه.

گوش دادن به ضبط در حال حاضر آرام نوسانی ریتم و برجسته از شاخ بخش شما حس یک اثر خفیفی از رنگ قهوه ای به Olaiya ها.

آنها بیرون کشیدن خاطرات محو امپراتوری بریتانیا و انتقال به استقلال برآمده تا عکس از افریقایی مو تابیده به یک گنبد از طبقه متوسط نیجریه ظاهر می شود overdressed در tuxedos و لباس با سیگار منظمی جمع بین انگشتان.

اواخر 1950s استعماری مدیران بودند در راه خود را و یک نسل جوان از تحصیل آفریقایی به سر می برد.

به عنوان میله دیسکو و ballrooms به تدریج نازک از انگلیسی ها و موسیقی خود را در پا نخبگان آفریقایی به دنبال همان زندگی بالا اما ذوب با فرهنگ خود.

و گروهها در پاسخ به برآورده جدید خود را به مشتریان ترکیب محلی ریتم و ملودی به کارنامه خود.


شما همچنین ممکن است مانند:


آهنگ عاشقانه بودند و این شعر که امروز چشم ظاهر می شود جنسیتی اغلب وابسته به عشق شهوانی, تصاویر.

Olaiya را 1961 آهنگ Adelebo Tonwoku (خانم مجرد به دنبال شوهر) می گوید که اگر یک زن به عنوان “سیندرلا کون و باسن” می یابد شوهر او باید “خودداری کردن آموزش و پرورش”.

به عنوان یک موسیقی دوره highlife برای اولین بار مورد استفاده در غنا در دهه 1920 برای توصیف یک گروه بازی تلفیقی از خارجی و محلی ابزار رانده متعدد گیتار و شاخ.

Olaiya نفوذ آمد از غنا به عنوان او مشتاق تحسین سرعت باند highlife افسانه ET Mensah که تور نیجریه چندین بار از سال 1951.

زمانی که Olaiya تشکیل سرد خود کتس او به تصویب رسید Mensah سبک و حال غنا سامی Lartey به عنوان نوازنده ساکسیفون. سال بعد Olaiya و Mensah خواهد انتشار یک آلبوم مشترک.

در بمب افکن سبک Olaiya بود یک بار توضیح داده شده توسط یک روزنامه ویرایشگر به عنوان “نبوغ شیطانی از highlife” شاید به این دلیل هنگامی که کسی اسمش را موسیقی آن را غیر ممکن بود و نه به رقص است.

موسیقی خود را چنان محبوب شد که در سال 1960 او در حزب به جشن نیجریه استقلال در مقابل ملکه الیزابت خواهر شاهزاده خانم مارگارت.

Fela می آید به Olaiya

Olaiya بود چند زبانشناس و سنگ در Twi, ایگبو, افیکی, Pidgin و یوروبایی و گروه او را به عنوان یک زمین تمرین برای نوازندگان که انقلابی در موسیقی آفریقا است.

رئیس در میان کسانی که زندانی با Olaiya شد Fela خالق Afrobeat نوع و مسلما نیجریه تاثیر گذار ترین نوازنده.

تازه از دبیرستان در سال 1957 Fela وقت خود را صرف بازی با Olaiya سرد گربه در لاگوس و رهبری یکی دیگر از استاد را bands.

Olaiya به رسمیت شناخته شده یک نابغه و او را به یک پلت فرم در راه همان است که او تا به حال شده است با حمایت بنسون.

Fela را درامر تونی آلن نیز در میان کسانی که با Olaiya. قابل توجه دیگر نوازندگان که گذشت از طریق گروه خود بودند گیتار جادوگر ویکتور julia macfarlane, juju نوازنده دل اوجو و نوازنده ساکسیفون Yinusa Akinnibosun.

توسط 1970 تحت تاثیر جیمز براون Olaiya تا به حال شاخه به روح و فانک موسیقی. خود را به تاریخ های تکان دهنده از آلبوم در آن سال شامل پنج آهنگ co-نوشته شده با قهوه ای.

اما Olaiya برای همیشه خواهد بود در ارتباط با highlife و این به تدریج پژمرده از صحنه تا سبک شد انباشته مجموعه ای از گرد و خاکی وینیل برای شهروندان ارشد که آویزان بر روی خاطرات دورانی که “همه چیز خوب بود”.

این گربه های خنک شد دیگر سرد به عنوان اولین Fela را Afrobeat و بعد آفریقایی هاپ جاروب نسل خاموش پای خود را.

Olaiya تلاش برای نگه دارید تا در آينده با انجام کارهایی مانند تیراندازی موسیقی فیلم اما او هیچوقت راحت با فرمت.

او استفاده می شود به دیسکو میله ارکستر بزرگ و بزرگتر-از-زندگی گروههای نمایشی برای شیک پوش جمعیت.

به رسمیت شناخته شده توسط یک نسل بعد

تلاش داشت تا به معرفی موسیقی خود را به مخاطبان جدید.

در سال 2013 Tuface Idibia یک موسیقی افسانه ای در سمت راست خود, ریمیکس Olaiya کودک Jowo. این یک ادای احترام به دوران دیگری است اما تنها تاکید کرد که چگونه همه چیز تغییر کرده بود.

یک تعداد انگشت شماری از highlife نوازندگان هنوز پراکنده در شرق و غرب نیجریه اما آهنگ های خود را در حال حاضر بیشتر شنیده می شود در مجالس ترحیم.

زمانی که Olaiya گذاشته است به بقیه شاید یک گروه به رهبری immaculately معلوم ترومپت خواهد بود در مقابل صفوف?

و هنگامی که او را کاهش داده است به داخل زمین ممکن است بیشتر از گوشت است که بازگشت به گرد و غبار. Highlife موسیقی او پیشگام فقط ممکن است به خاک سپرده شد با او همراه است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>